یادداشت جالب کارشناس سابق BBC؛ سعید جلیلی فردی صادق، آگاه و عمیق است/ طرح دولت سایه پیشنهادی مترقی و پیشروانه بود/ اگر به سال 92 برمی گشتیم مانع ایجاد تصویر دروغین از او می شدم

یادداشت جالب کارشناس سابق BBC؛ سعید جلیلی فردی صادق، آگاه و عمیق است/ طرح دولت سایه پیشنهادی مترقی و پیشروانه بود/ اگر به سال 92 برمی گشتیم مانع ایجاد تصویر دروغین از او می شدم

گروه سیاسی - رجانیوز، نشست های تخصصی و سفرهای استانی اش ذهنیت سیاسی خیلی ها را به هم ریخته است. برای کسانی که روزهای نزدیک به انتخابات برایشان دکانی بوده که کرکره هایش بالا برود و بعد از انتخابات هم فارغ از هر نتیجه ای درب آن بسته شود، کنش های سیاسی سعیدجلیلی قابل درک نیست.
 
سفرهای استانی و رسیدگی تخصصی به مسائل و مشکلات کشور که این روزها باید در «دولت تدبیروامید» رونق داشته باشد در «دولت سایه» رونق دارد، آن هم بدون هیاهو و سیاسی کاری. همین باعث شده تا مخالفان منصف هم زبان به تمجید او باز کنند و از اقداماتش تشکر کنند.
 
 در آخرین واکنش ها علی علیزاده  کارشناس سابق BBC متنی در خصوص منش دکترجلیلی و دولت سایه نوشته است که متن کامل آن را می خوانید:
 
به گزارش رجانیوز، علی علیزاده در کانال تلگرام خود نوشت: سعید جلیلی را یکسالی است دنبال میکنم. آرام و بی‌صدا و به دور از هیاهوهای تبلیغاتی و ژورنالیستی دارد «کار» میکند. در بسیاری از مسائل با نگاه او همسو نیستم اما نگاهش به مسایل عمیقا مسلح به درک استعمارستیزانه از روابط بین‌الملل است. و آنهم درکی «غیرشعاری» و «آگاه» از روشهای نو و امروزی استعمار جدید. 
 
 در مباحث مربوط به نقد قراردادهای بین‌المللی و همین‌طور مباحث مربوط به «تراریخته» به نظرم بسیار به‌روزتر از بقیه سیاستمداران هر دو جناح ظاهر شده‌است. پیشنهادش برای ایجاد «دولت سایه» پیشنهاد مترقی و پیشروانه‌ای بود ولی بلافاصله به او انگ و تهمت زدند که میخوهد دولت را تخریب کند. اما او آرام وبی‌صدا رصد و نقد دولت را بر اساس معیارها و ارزشهای انقلاب انجام داده‌است. 
 
 اینها هیچ کدام به این معنی نیست که او رییس جمهور موفقی میشد یا خواهد شد. اما به این معناست که او سیاستمدار با پرنسیب و با اصول و اخلاقی است و این اصول را به خاطر چند رای بیشتر و کمتر و کف و سوت حاضران تغییر نمیدهد. و به این معناست که نحوه حمله به او در سال 92 و کمپین سیاه‌نمایی از او به شدت «ناعادلانه» و «نامنصفانه» و «سیاه‌کارانه» بود. اگر به سال 92برمی‌گشتیم به دلایل بسیاری باز هم به جلیلی رای نمیدادم اما حتما سعی بیشتری میکردم مانع ایجاد تصویر دروغین جو غالب از یکی از سرمایه‌های انقلابی این کشور بشوم. 
 
جمله‌ای که امروز از او‌خواندم بهانه‌ای شد این چند جمله را برحسب وظیفه بنویسم. جلیلی گفته است:  «اگر بتوانیم همین امروز مشکلی از مشکلات مردم را حل بکنیم ولی به خاطر اینکه دولت دست ما نیست این کار را نکنیم تا بعدا که خودمان قدرت را دست گرفتیم آن مشکل را حل کنیم، این کار نه تنها خیانت بلکه رذالت است.». 
 
برای اقای جلیلی بعنوان یکی از دیده‌بان‌های صادق دولت آرزوی موفقیت میکنم.
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌)

نظرات

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.