قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر از کاهش میل و گرایش به اعتیاد در کشور خبر داد و گفت: جمعیت معتادان در کشور روبه کاهش است.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر از کاهش میل و گرایش به اعتیاد در کشور خبر داد و گفت: جمعیت معتادان در کشور روبه کاهش است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، "علی مویدی" در حاشیه کارگاه مبارزه با مواد مخدرغرب کشور که در کرمانشاه برگزار شد، با بیان اینکه از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون رویکردهای متفاوتی در قبال اعتیاد و مقابله با آن اتخاذ شده، اظهارداشت: در حال حاضر رویکرد کشور در قبال این پدیده و معضل، رویکرد اجتماعی است.

وی افزود: رویکرد اجتماعی در قبال معضل اعتیاد مبتنی بر کارهای علمی و تحقیقاتی، در بسیاری از کشورهای جهان نتایج خوب و مثبتی داشته است.

مویدی به افزایش سمن های فعال در حوزه مقابله با اعتیاد اشاره کرد و افزود: در حال حاضر2 هزارو 365  سمن در این زمینه فعال هستند و پیش بینی ما این است که این تعداد تا پایان سال به 2 هزار و 500 سمن برسد.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه چشم انداز روشنی در راستای اجتماعی کردن مقابله با اعتیاد در کشور وجود دارد، گفت: گام ها و مراحل ما در این زمینه کاملا روشن و مشخص است.

وی، آموزش را گام اول این حرکت عنوان و تصریح کرد : برای اجتماعی کردن مقابله با اعتیاد در گام اول نیاز به آموزش داریم ؛ با آموزش است که افکار و ایده‌ها شکل گرفته و در گام بعد تبدیل به برنامه و فعالیت می شود.

مویدی با اشاره به برگزاری کارگاه های آموزشی برای سمن های فعال در حوزه مقابله با اعتیاد گفت: در گام بعدی ما باید این آموزش را به درون خانواده، مدرسه و دانشگاه و سایر نهادهای اجتماعی ببریم که این کار تا حدی شروع شده است.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: معتقدم از رویکرد خشک دولتی و تک محور تقریبا خارج شده و وارد حوزه اجتماعی مقابله با اعتیاد شده‌ایم.

مویدی با بیان اینکه رویکرد اجتماعی در حوزه مقابله با مواد مخدر نیز اتخاذ شده است، گفت: مرزنشینان را باید نسبت به خطرات ورود موادمخدر آگاه کنیم تا آنها ناخواسته وارد زمین مافیای مواد مخدر نشوند که این گامی در جهت اجتماعی کردن مقابله با مواد مخدر است.

وی به اتخاذ رویکرد اجتماعی در حوزه درمان مخدرها نیز اشاره کرد و افزود: درمان دولتی پاسخگوی حجم آسیب ها در حوزه مواد مخدر نیست و باید در این زمینه از ظرفیت های سمن‌ها و نهادهای اجتماعی استفاده شود.

مویدی با بیان اینکه آثار اجتماعی کردن مقابله با اعتیاد در سال های اخیر آثار خود را در جامعه گذاشته، گفت: اثرات این رویکرد به مرور در حال افزایش و هم اکنون در جامعه به صورت ملموس قابل مشاهده است.

 قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر از کاهش معتادان در کشور خبر داد و اظهار کرد: طی سال های گذشته رویکرد اجتماعی در مقابله با اعتیاد، آثار خود را در زمینه تعداد معتادان و میزان گرایش به مواد مخدر نیز نشان داده است.

وی افزود: درشیوع شناسی سال 1390 بیش از 3 میلیون معتاد در کشور شناسایی شد که این تعداد بعد از گذشت 5 سال و انجام اقدامات بسیار فرهنگی و اجتماعی در حوزه مقابله با اعتیاد و مواد مخدر به 2 میلیون و 800 هزار نفر رسیده است.

مویدی تصریح کرد: این آمار نشان می‌دهد تعداد معتادان کشور در حال کم شدن است و ما باید تا به حداقل رساندن تعداد آنها تلاش کرده و این تلاش خود را مضاعف کنیم.

وی افزود: اگر تعداد معتادان به انگشتان دست هم برسد باز هم نباید از تلاش دست برداریم، چون حتی میل یک نفر به مواد مخدر هم خطرناک است و باید از آن پیشگیری شود

آخرین ویرایش در پنج شنبه, 23 فروردين 1397 ساعت 07:08
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌)

نظرات

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.