وزیر نفت با بیان این که تبعیض‌های ناروایی که علیه خانم‌ها در صنعت نفت وجود داشت، کنار گذاشته شده است

وزیر نفت با بیان این که تبعیض‌های ناروایی که علیه خانم‌ها در صنعت نفت وجود داشت، کنار گذاشته شده است

وزیر نفت با بیان این که تبعیض‌های ناروایی که علیه خانم‌ها در صنعت نفت وجود داشت، کنار گذاشته شده است، گفت: در آگهی‌های استخدامی که می‌دهیم تفاوتی میان بانوان و آقایان وجود ندارد.

 

بیژن زنگنه، صبح امروز (شنبه، ۱۳ آبانماه) در آیین معارفه مرضیه شاهدایی، قائم مقام وزیر نفت و رضا نوروززاده، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی اظهار کرد: امروز روز مهمی در تاریخ است، روزی که امام امت را تبعید می‌کنند، روزی که روز دانش آموز و به نام روز مبارزه با استکبار جهانی نام‌گذاری شده است.

وی با بیان این که این مراسم برای ۲ انتصاب اخیر در صنعت نفت برگزار می‌شود، تصریح کرد: نخست این که، برای نخستین بار یک بانو به عنوان قائم مقام وزیر نفت منصوب می‌شود و من از اینجا مسئله را آغاز کردم و نه از تغییر مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی. 

زنگنه با اشاره به این که این سمت بالاترین سمتی است که به یک خانم در صنعت نفت سپرده شده است، ادامه داد: هدف من ارتقای بانوان، اجرای تعهد رئیس جمهوری و همینطور برداشتن بار مهم از روی دوش خودم بود.

به گفته وزیر نفت، امیدوارم با روحیه ای که در خانم شاهدایی سراغ دارم، بخش زیادی از این بار سنگینی که روی دوش من است با حضور ایشان در این سمت برداشته شود.

وی با یادآوری این که وقتی سمت مدیر عاملی شرکت ملی صنایع پتروشیمی خالی شد من به دنبال فردی برای این جایگاه بودم، افزود: البته من همان طوری که در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی عمل کردم اینجا هم قصدم این بود که فردی جوانتر را برای مدیریت عامل شرکت صنایع پتروشیمی بگذارم اما به هرحال آن‌طوری که من ابتدا در ذهنم بود، نشد.

وزیر نفت ادامه داد: البته آقای نوروززاده خیلی از من جوانتر هستند و نزدیک به ۳۰ سال است که از نزدیک با او آشنا هستم. ایشان در تمام دوره ای که نماینده مجلس شورای اسلامی بودند بنده هم وزیر بودم و از نزدیک با هم کار می‌کردیم و ایشان تقریبا در طول دوران حضورشان در مجلس عضو کمیسیون صنایع یا رئیس بودند و در جایگاه خود فرد موثر و موفقی بودند.

وی گفت: آقای نوروززاده در چهار سال اخیر نیز در شرکت ایدرو و شستا فعالیت داشته‌اند که ما در پروژه‌های پارس جنوبی و ستاره خلیج فارس باهم همکاری نزدیکی داشتیم و من پیگیری های ایشان را به خوبی می‌دیدم.

زنگنه با اشاره به این که صنعت پتروشیمی امروز با ۲۰ سال گذشته بسیار متفاوت است، تاکید کرد: امروز شرکت ملی صنایع پتروشیمی بیشتر یک سازمان تنظیم کننده و حمایت کننده است و اجرا کننده طرح نیست و در امور تولید مباشرت ندارد.

وزیر نفت در ادامه این مراسم به برنامه‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی که به آقای نوروززاده سپرده شد، اشاره کرد و افزود: اجرای چند برنامه‌ را به ایشان محول کرده‌ام؛ نخست تکمیل طرح‌های میان دستی است، تا با تکمیل زنجیره بالادستی، میان دستی و پایین دستی ارزش افزوده و به همراه آن اشتغال در این صنعت ایجاد شود.

زنگنه، اجرای طرح‌های GTP و GTX را از دیگر برنامه‌های محول شده به آقای نوروززاده برشمرد و گفت: اجرای این طرح‌ها برای ایجاد اشتغال ضروری و در عمل جایگزین بسیار خوبی برای طرح‌های قدیمی به شمار می رود و متناسب با پیشرفت فناوری است.

وی، پیگیری روند توسعه مناطق ویژه را از جمله وظایف مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی خواند و گفت: امیدوارم با همکاری بخش خصوصی و مدیران باتجربه صنعت پتروشیمی شاهد توسعه هرچه بیشتر این صنعت باشیم.

زنگنه اظهار امیدواری کرد که با همکاری دوستان و افراد با تجربه صنعت پتروشیمی بتوان به اهداف این صنعت در برنامه ششم توسعه دست یافت.

وزیر بر ضرورت جوانگرایی در صنعت نفت تاکید کرد و ادامه داد: جوانگرایی به این معنا نیست که افرادی که سنشان بالا رفته است را کنار بگذاریم، بلکه به معنای آن است که به جوانان فرصت رشد دهیم.

وزیر نفت  با تاکید بر پرورش نسل مدیران جوان ادامه داد: باید تلاش کرد ظرف پنج سال آینده نسلی ۴۰ تا ۴۵ ساله بتواند صنعت نفت را اداره کند، نسلی که ایده‌های قدیمی به آنان منتقل شده باشد و بتوانند متناسب با شرایط کنونی، راهبردهای جدید را تدوین کنند و تجارب ما هم به آنان منتقل شده باشد. در واقع انقطاع تجربی هم اتفاق نیفتاده باشد.

زنگنه در ادامه از حضور خانم شهیندخت مولاوری، دستیار رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی و نمایندگان زن مجلس در این مراسم قدردانی کرد و یادآور شد: هفته پیش هم که مجلس بودم جمعی از نمایندگان خانم از توجه صنعت نفت به مسئله حضور بانوان در مناصب مدیریتی قدردانی کردند.

وی با بیان این که هم اکنون تعداد بانوان صنعت نفت نسبت به کل کارکنان، تعداد بسیار اندکی است، اظهار کرد: پس از این تلاش می‌شود در استخدام‌ها بیش از ۴۰ تا ۵۰ درصد بانوان به کار گرفته شوند.

وزیر نفت با بیان این که اکنون دیگر تبعیض‌های ناروایی که علیه خانم‌ها در صنعت نفت وجود داشت کنار گذاشته شده است، تصریح کرد: در آگهی‌های استخدامی که  در آینده می دهیم فرقی میان بانوان و آقایان وجود نخواهد داشت.

وی با بیان این که خوشبختانه بانوان با شایستگی وظایف خودشان را انجام داده‌اند، افزود: از زحماتی که در نزدیک به یکسال و نیم خانم شاهدایی در اداره صنعت پتروشیمی داشتند، تشکر می‌کنم.

در مراسم امروز شهیندخت مولاوردی، دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی، معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 02 آذر 1396 ساعت 08:10
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌)

نظرات

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.